×
Filtruj
Puzzle i układanki

Jakie puzzle i układanki dla dziecka warto wybrać?

Wybór puzzli dla dzieci może wydać się prosty, ale po dłuższym zastanowieniu nie jest to tak oczywista sprawa. Istnieje bowiem sporo różnych rodzajów układanek, które skierowane są do różnych grup wiekowych. Najprostsze drewniane puzzle dla dzieci często przyjmują formę układanek z dużymi elementami. Mogą one pomóc najmłodszym dzieciom w rozwijaniu logicznego myślenia oraz stanowić wsparcie podczas poznawania podstawowych kształtów.

Puzzle dla dzieci 3+ przypominają już bardziej klasyczne układanki, jednak często mają one nieco mniej elementów. Same elementy do układania muszą być również zauważalnie większe, a to z dwóch istotnych powodów. Przede wszystkim puzzle nie mogą być zbyt małe, aby nie zostały przez przypadek połknięte przez malucha podczas zabawy. Duże fragmenty obrazu są również nieco prostsze do ułożenia.

Puzzle dla dzieci 7+ przypominają już o wiele bardziej klasyczne układanki, zarówno pod względem formy, jak i treści. Puzzle dla dzieci nieco starszych mogą być mniejsze, co przekłada się na wyższy poziom trudności oraz często przedstawiają bardziej dojrzałe grafiki czy obrazy. Tak szczegółowe puzzle często prezentują nawet klasyczne obrazy twórców, takich jak Leonardo Da Vinci czy Vincent van Gogh.

Czym są puzzle łamigłówki dla dzieci?

Puzzle łamigłówki to szczególne zabawki dla dzieci, które przewidziane są w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał przedstawionego obrazka. Stoją one również w kontraście, do układanek, które po ukończeniu odstawia się na półkę i o nich zapomina. Łamigłówki to dość łatwe puzzle dla dzieci, które oprócz głównego obrazka, na przykład ze zwierzętami, przedstawiają również wyszczególnione do odszukania elementy, obecne na grafice. Cała zabawa jest więc kilkuetapowa. Pierwszym krokiem, jest tu ułożenie puzzli, co nie różni się zbytnio od wersji standardowej.

Po ułożeniu grafika powinna przedstawiać poszczególne przedmioty lub fragmenty obrazu głównego, którego dziecko powinno szukać. Rozwiązanie tego typu może zachęcać dziecko do większego skupienia się na samym obrazie, a nie tylko na procesie układania. Jest to również całkiem dobry sposób, na ćwiczenie spostrzegawczości u najmłodszych.

Czego uczą puzzle?

Gry i układanki w rodzaju puzzli mogą wydać się bardzo prostą formą spędzania wolnego czasu. Warto jednak wiedzieć, że układając element po elemencie, dziecko może nauczyć się wielu przydatnych w dorosłym życiu rzeczy. Puzzle uczą przede wszystkim cierpliwości oraz wytrwałości. Uporanie się z większymi zestawami nie jest bowiem aż tak proste oraz zajmuje często dość dużo czasu. Jeśli nasz podopieczny zauważy, że poświęcanie czemuś większej ilości czasu i przykładanie się do pracy, daje satysfakcjonujące efekty, w przyszłości również może on być bardziej sumienną osobą.

Jak układać puzzle z dziećmi?

Układanie puzzli może wydać się dość proste, ale często wystarczy nawet pierwsza chwila przy układance, aby zmienić zdanie. Aby móc pomóc swoim dzieciom w razie potrzeby, warto znać podstawy skutecznego układania puzzli. Proces ten można podzielić na fazę przygotowań i segregacji, układania ramki oraz wypełniania obrazu.

Aby sprawnie poradzić sobie z obrazkiem, dobrze jest podzielić luźne jeszcze elementy na podstawie ich kolorów czy odcienia. Zasada ta dotyczy tak samo drewnianych puzzli dla dzieci, jak i zwykłych układanek kartonowych. Następnie dobrze jest wybrać te elementy, które z jednej strony zakończone są płasko, a następnie właśnie z nich ułożyć obramowanie. Po tym kroku wystarczy już tylko cierpliwie dokładać kolejne fragmenty w środku.

Widać więc, że puzzle to zabawki dla małych i dużych wielbicieli łamigłówek i układanek. Wybierając odpowiedni zestaw dla swojej pociechy, warto pamiętać, aby postawić na ten, którego elementy nie są zbyt małe, aby nie doszło do przypadkowego połknięcia.