×
Filtruj
Klocki

Klocki dla dzieci rozwijają wyobraźnię

Nawyk układania na sobie oraz łączenia różnych przedmiotów jest nieodłącznym elementem rozwoju większości dzieci. Ta naturalna tendencja do budownictwa może się przyczynić do rozwoju wyobraźni oraz myślenia przestrzennego. Aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju tych istotnych cech, warto wyposażyć je w odpowiedniej jakości klocki, dzięki którym budowanie kolejnych konstrukcji może być znacznie prostsze.

Podobnie jak w budownictwie, zapas materiału budulcowego może sprawić, że twórca nie będzie czuł żadnych ograniczeń. Tak więc sprezentowanie bogatego zestawu klocków nawet dla 2- czy 3-latka może sprawić, że bez ograniczeń będzie on konstruował kolejne budowle bez żadnych obaw i zahamowań.

Klocki dla dzieci uczą zasad geometrii

Pierwsze budowle z klocków dla dzieci przeważnie nie będą zbyt skomplikowane. Jednak dla małego konstruktora już najprostsze ułożenie kwadratowego domku może oznaczać niesłychanie dużo. To właśnie poczucie tworzenia czegoś z niczego jest bowiem główną siłą, która popycha najmłodszych do dalszych prób budowania jeszcze bardziej złożonych konstrukcji. Cały proces opiera się jednak na składaniu ze sobą prawie identycznych mniejszych form geometrycznych.

Dając dziecku do dyspozycji kilka elementów o kwadratowej, prostokątnej czy trójkątnej podstawie i dodając do tego ogrom wyobraźni, powstałe budowle często zapierają dech w piersiach. Warto wspomnieć, że korzystając z metody prób i błędów, mali budowniczowie są również w stanie samodzielnie znaleźć rozwiązania problemów, na przykład, niewystarczającego podparcia niestabilnej konstrukcji. Nauka rozwiązywania problemów czysto technicznych, korzystając zaledwie z zabawek takich jak klocki drewniane czy magnetyczne, może być nawet początkiem ekscytującej kariery inżynierskiej. Tego rodzaju zabawki powinny znaleźć się więc na liście prezentów dla chłopca oraz dziewczynki jak najwcześniej.

Rozwijające klocki magnetyczne

Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie i zacięcie techniczne podczas codziennej zabawy, warto pomyśleć, o sprezentowaniu mu zestawu klocków magnetycznych. Tego rodzaju klocki konstrukcyjne dla dzieci wykorzystują zjawisko magnetyzmu, dzięki czemu możliwe jest tworzenie niemal nadzwyczajnych konstrukcji, które równocześnie będą spełniały rolę edukacyjną. Nie warto również wierzyć stereotypom mówiącym, że są to typowe zabawki dl chłopców. Zapoznanie każdego dziecka z ideą i działaniem magnesów, może bowiem popchnąć malucha do późniejszego, już samodzielnego, zgłębiania zasad fizyki oraz doskonalenia się na tym polu.

Bezpieczne dla dzieci klocki silikonowe

Nie można zapominać, że żadna zabawa nie powinna powodować zagrożenia. Skupiając się przede wszystkim, na bezpieczeństwie swoich pociech, warto wybierać odpowiednio bezpieczne zabawki. Klocki silikonowe dla dzieci, nie tylko łatwo się łączą i dają dużo satysfakcji, ale również, z racji zastosowanego materiału, powodują minimalne zagrożenie podczas zabawy. Jak wiadomo, przy dobrej zabawie, drobne elementy wyrzucane przez najmłodszych w przestworza mogą działać, jak dość niebezpieczne pociski. Dzięki lekkiej i miękkiej konstrukcji, klocki silikonowe nie stanowią aż takiego zagrożenia, nawet rzucone z większą siłą.

Jakie klocki dla dziewczynki?

Warto pamiętać o tym, że wbrew stereotypom, typowa zabawka dla chłopców, jaką są klocki to również dobra propozycja dla dziewczynki. Jest to zasługa przede wszystkim tego, że ostateczna forma budowli zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni konstruktora lub konstruktorki, a efekt końcowy wcale nie musi wyglądać tak, jak w instrukcji. Wybierając klocki dla dziewczynki, można się oczywiście kierować ulubioną tematyką dziecka lub preferowanymi kolorami, ale najważniejsze to pamiętać, że dobra zabawa nie zna żadnych granic. Dobrym wyborem mogą tu być więc zestawy tematyczne, nawiązujące do postaci zwierzęcych lub różnokolorowe pakiety klocków, z których można stworzyć praktycznie wszystko.

Klocki dla dzieci są więc szczególnie interesującą kategorią zabawek, które powinny przypaść do gustu większości kreatywnych dzieci o bujnej wyobraźni. Przez swoje geometryczne kształty, klocki mogą stać się nawet pomocą naukową, szczególnie kiedy ich łączenie bazowało będzie za zasadach magnetyzmu.